Recykling tonerów

Każdy użytkownik drukarki spotyka się z problemem utylizacji tonerów i tuszów. Jest to systematyczny proces, który generuje rodzaj odpadu szkodliwy dla środowiska. Znaczna część społeczeństwa nie ma wiedzy i świadomości o tym, jak powinna wyglądać prawidłowa utylizacja tonerów do drukarek. W naszym kraju panuje obowiązek unieszkodliwienia materiałów niebezpiecznych, jednak wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy lub po prostu się do nich nie stosuje. Selektywna zbiórka odpadów w postaci wkładów do drukarki powinna stać się rutyną każdego z nas.

Utylizacja zużytych tonerów. Dlaczego zużyte tusze nie mogą trafić do zwykłego pojemnika na śmieci?

Zużyte tusze i tonery to substancje, które zawierają wiele szkodliwych i toksycznych związków, takich jak rtęć, ołów, kadm, chrom czy miedź. Są one wyjątkowo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia, a także prawidłowego funkcjonowania środowiska naturalnego. Wyrzucanie pustych opakowań takich produktów do zwykłych koszy na śmieci może skutkować zanieczyszczeniem gleby, powietrza oraz wód gruntowych. Duże ilości toksycznych substancji w postaci pigmentu i żelaza mogą stanowić realne zagrożenie.

Takie działania podlegają kontroli inspekcji ochrony środowiska. Szczególnie dotyczy to firm, gdzie przyrost zużytych wkładów jest wyjątkowo wysoki. Aby firma działała zgodnie z prawem, otrzymuje kartę przekazania odpadu, które jest konieczna na wypadek kontroli urzędu ochrony środowiska. Za działania niezgodne z prawem i niestosowanie się do wyznaczonych norm oraz zasad grożą kary i grzywny pieniężne. Przepisy związane z bazą danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO), które weszły w życie w roku 2020 dokładnie określą takie postępowanie.

Utylizacja tonerów i tuszy. W jaki sposób robić to dobrze i odpowiedzialnie?

Materiały wykorzystywane do produkcji tonerów są toksyczne i niebezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Z tego powodu ich prawidłowa utylizacja i recykling są tak ważne. Dodatkowo jest to też doskonały sposób na oszczędność środków finansowych. Odpowiedzialna utylizacja pustych pojemników sprawia, że wypełniasz obowiązek zgodny z prawem i chronisz środowisko. Zatem, gdzie należy utylizować tonery?

Sklep - jest to jedna z opcji na recykling tonerów i tuszy. Przy zakupie nowego tuszu mamy prawo do pozostawienia na miejscu pustego tonera. Do przyjęcia zużytych opakowań po tuszach do drukarek zobowiązuje konkretna ustawa, do której przestrzegania są zobowiązani właściciele takich punktów. Niewielkie elektroniczne odpady, takie jak kasety czy bębny do drukarek można umieszczać w specjalnych koszach, które znajdują się w konkretnych sklepach.

Warto jest więc znać kod odpadu

  • PSZOK - w miejscu takim jak Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych można pozbyć się zużytych pojemników po tuszach i tonerach. Jest to w pełni darmowa usługa, dlatego z całą pewnością warto z niej korzystać. W PSZOK'u możesz utylizować nie tylko tonery stosowane w urządzeniach biurowych, ale też stare meble, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przeterminowane leki czy zużyte materiały eksploatacyjne. Zostają one poddane procesowi odzyskiwania surowców lub utylizowania. Przez skorzystaniem z takiej usługi koniecznie zapoznaj się z wytycznymi dotyczącymi recyklingu pustych opakowań po tuszach, tonerach i kartridżach.
  • Skup tonerów - jest to opcja, o której wie stosunkowo mała liczba użytkowników. Jest to niezwykle wygodny sposób na pozbycie się pustych wkładów do drukarek, który dodatkowo zapewnia nam częściowy zwrot kosztów. W zależności od modelu funkcjonowania poszczególnej placówki, takie miejsca przyjmują oryginalne tonery, wkłady atramentowe, zamienniki, puste lub niepotrzebne opakowania. W zależności od stanu  poszczególnego produktu, można uzyskać od kilkudziesięciu groszy do nawet kilkudziesięciu złotych. Jest to szczególnie dobre wyjście dla firm, ponieważ są to ośrodki, które produkują największe ilości odpadów i mają szansę na potencjalnie wysokie zyski.
  • Recykling drukarek tylko u nas!

    Koniecznie zapoznaj się z naszą kompleksową ofertą recyklingu tonerów lub tuszy. Doskonale wiemy jak duże zagrożenie mogą stanowić zużyte tonery do drukarek, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby utylizacja drukarek odbywała się w pełni profesjonalnie. Przekazując nam zużyte materiały masz pewność, że utylizacja elektroniki lub utylizacja tonerów przebiegnie w pełni profesjonalnie. Wystarczy, że zgromadzić odpowiednią ilość pustych tonerów i tuszy, a następnie w prosty sposób zamów odbiór. Przez wszystkie lata naszej działalności zdążyliśmy zgromadzić grono zadowolonych klientów, który chętnie i systematycznie korzystają z naszych usług. Odbiór zużytych tonerów przebiega szybko, sprawnie i bez zbędnych przeszkód. Zbiórka zużytych tonerów pozwala nam zadbać o zdrowie i prawidłowo funkcjonowanie naszej planety. Chcemy utylizować zużyte tusze i tonery oraz poddać recyklingowi poszczególne odpady z zachowaniem wszelkich norm i standardów.

    Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz właśnie naszą firmę. Obsługujemy przede wszystkim duże firmy oraz przedsiębiorstwa.

    Zobacz także: