Recykling zużytego sprzętu komputerowego

Utylizacja urządzeń elektrycznych to bardzo ważny element ochrony środowiska. W samej Polsce co roku powstaje około 300 tysięcy ton odpadów elektronicznych. Ciągłe pojawianie się nowości technologicznych sprawia, że sprzęt komputerowy szybko staje się przestarzały i niechciany. Zakup nowego sprzętu sprawia, że stare komputery trafiają do piwnicy lub zostają przekazane nowemu właścicielowi. Takie rozwiązanie ma niekorzystny wpływ na przyrodę, a także nasze zdrowie. Rygorystyczne przepisy dotyczące odbioru starych urządzeń sprawiają, że coraz większa część społeczeństwa zaczyna zwracać uwagę na odpowiedni odbiór zużytego sprzętu, jednak wiedza w tym temacie wciąż wymaga poprawy.

Utylizacja starych komputerów - dlaczego warto to robić?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w postaci komputerów oraz sprzętu komputerowego klasyfikowany jest, jako odpady toksyczne. Monitory, klawiatury, komputery, laptopy czy drukarki to przedmioty, które nie nadają się do wyrzucenia do standardowego pojemnika na śmieci. Sprzęt elektroniczny jest źródłem szkodliwych substancji i związków, które mają ogromny wpływ na środowisko i zdrowie człowieka. Sprzęt RTV i AGD uważany jest za elektroniczne odpady, które podlegają prawidłowej utylizacji. 

Recykling sprzętu komputerowego - konsekwencje prawne zaniedbań w zakresie utylizacji komputerów

Nieprawidłowy recykling elektroniki może grozić karą grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Nieprzepisowa utylizacja sprzętu elektronicznego w firmie jeszcze bardziej zwiększa karę pieniężną ze względu na bardziej rozległą szkodliwość czynu. W Polsce obowiązują surowe ustawy regulujące zasady utylizacji urządzeń elektronicznych, do których bezwzględnie należy się stosować. 

Złomowanie sprzętu komputerowego. Jak należy przeprowadzać recykling komputerów?

Wraz z zasadami recyklingu ustawodawca zapewnił także szeroki zakres punktów do bezpiecznej utylizacji sprzętu IT. Jest to niezwykle ważny aspekt, który zdecydowanie ułatwia przeprowadzenie całego procesu. Jeżeli stosujemy się do wyznaczonych zasad zbierania odpadów i zużytego sprzętu elektronicznego, to taka usługa pozostaje w pełni darmowa.

Utylizacja sprzętu komputerowego jest możliwa w dedykowanych punktach zakupu. Sprzedający ma obowiązek przyjąć nawet większą ilość odpadów elektronicznych. Oferowana zbiórka odpadów jest też znacznym ułatwieniem dla firm, które gromadzą duże ilości komputerów i ich podzespołów. 

Można też skorzystać z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, a także z oferty specjalistycznych firm zbioru i utylizacji serwerów i nośników danych. Ustawa o zużytym sprzęcie nakazuje podpisanie odpowiedniej umowy, która odpowiednio zabezpieczy interesy stron. Aby odpowiednio utylizować sprzęt elektroniczny niezbędna będzie też karta przekazania odpadów.

Odbiór zużytego sprzętu komputerowego - istota utylizacji i recyklingu komputerów

Zbieranie zużytego sprzętu i odbiór odpadów elektronicznych jest bardzo ważny dla naszej planety, ale też zdrowia. Składowany sprzęt wydziela szkodliwe substancje, takie jak m.in. chrom, azbest, rtęć, brom, ołów oraz kadm. Są to związki, które wpływają na zanieczyszczenia gleby, powietrza, a także wód gruntowych.

Utylizacja komputerów może w dużym stopniu wpływać na prawidłową ochronę środowiska, które jest bardzo aktualnym tematem. Wraz z innymi odpadami, komputery do utylizacji powinny być odpowiednio zabezpieczone oraz przekazane do ponownego wykorzystania.

 

Utylizacja sprzętu komputerowego bezpośrednio zagraża też każdemu z nas. Szkodliwe związki wpływają na nasze funkcjonowanie i wywołują szereg dotkliwych dolegliwości oraz chorób. Właśnie dlatego odpowiednie złomowanie komputerów jest tak istotne.

Recykling sprzętu komputerowego w naszej ofercie!

Złomowanie serwerów i sprzętu komputerowego to usługa chętnie wybierana przez naszych klientów. Posiadamy również taką opcję jak utylizacja monitorów. Stanowimy odpowiedni punkt do utylizacji starego sprzętu, z którego korzysta coraz więcej zadowolonych klientów. W trosce o zadowolenie i satysfakcję naszych klientów przygotowaliśmy specjalną ofertę dla firm. Jest to szczególnie istotne, ponieważ to właśnie takie przedsiębiorstwa dysponują największą ilością takich sprzętów. Nasz skup urządzeń elektrycznych i elektronicznych jest dostępny dla każdego użytkownika, którego interesuje recykling serwerów. Doskonale wiemy jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie danych, które z czasem gromadzone są na dyskach takich urządzeń. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, którą znajdziesz na naszej stronie internetowej. Zapewniamy gwarancję pełnego zadowolenia z wykonanej przez nas usługi. Podejmując właściwy wybór, w znacznym stopniu przyczyniasz się do ochrony środowiska oraz zdrowia naszej planety.

Zapoznaj się też z naszymi usługami utylizacyjnymi tonerów do drukarek oraz innych sprzętów biurowych.