Recykling akumulatorów

Codzienność każdego z nas związana jest z wykorzystywaniem urządzeń technologicznych. Rodzajem takiego sprzętu, który towarzyszy nam na co dzień jest akumulator. Jego praca daje nam możliwość korzystania z wielu elektrycznych i elektronicznych gadżetów. Jednak bardzo mała część naszego społeczeństwa bierze pod uwagę kwestie ochrony środowiska oraz ekologii. Niewielki odsetek osób ma świadomość jak prawidłowo utylizować zużyte akumulatory i dlaczego jest to tak istotna kwestia.

Recykling akumulatorów litowo jonowych - dlaczego jest tak ważny?

Utylizacja akumulatorów litowo jonowych jest bardzo ważna dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania środowiska naturalnego. Akumulatory zawierają liczne szkodliwe substancje, takie jak ołów, rtęć czy kadm. Są to toksyczne związki, które mają zły wpływ na naszą planetę. Magazynowanie akumulatorów i baterii skutkuje przedostawaniem się tych substancji do powietrza, gleby i wód gruntowych oraz ich skażenia. Są one także zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Metale ciężkie są odpowiedzialne za uszkodzenia skóry, obrzęku mózgu i płuc, a także uszkodzenie nerek czy wątroby.

 

Z tego powodu akumulatory oraz baterie powinny być odpowiednio utylizowanie i przetwarzane do ponownego użytku. Podobnie jak inne zużyte sprzęty, akumulatory samochodowe nie powinny być wyrzucane do standardowych pojemników na śmieci, które często wystawione są na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. 

Utylizacja akumulatora - regulacje prawne 

Prawidłowy recykling akumulatorów wymaga także ustanowienia konkretnych przepisów i norm prawnych. Jedną z nich jest ustawa, która zakłada minimalne zbiórki akumulatorów rozruchowych i baterii. Zasady te zakładają, że każdy sprzedawca tego produktu jest zobowiązany do przyjęcia i utylizacji odpadów w postaci starego akumulatora. To samo prawo zabrania wyrzucania akumulatorów do standardowych pojemników i zobowiązują ich właścicieli do odpowiedniej segregacji odpadów. Za nieprzestrzeganie ustanowionych zasad obowiązują określone kary grzywny.

Recykling zużytych baterii i akumulatorów - jak wygląda bezpieczna utylizacja?

Prawidłowa utylizacja baterii i akumulatorów jest niezwykle ważna ze względu na ich budowę. Są to urządzenia, które zawierają duże ilości toksycznych substancji i związków, które pozostają niezwykle niebezpieczne dla środowiska. W takiej sytuacji z ratunkiem przychodzi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jest to miejsce, które zgodnie z obowiązującymi normami jest zobowiązane do przyjmowania różnego rodzaju starych sprzętów elektronicznych. Możesz tam oddać zużyty akumulator, stary laptop, niepotrzebne meble, a nawet przeterminowane leki. Jest to skup odpadów, który znajduje się w niemal każdym mieście. Można tam zutylizować dowolną ilość surowców po uprzednim poinformowaniu o całym gabarycie.

W odpowiedniej utylizacji może też pomóc sam dystrybutor akumulatorów. W momencie zakupu nowego akumulatora, następuje wymiana za ten zużyty, jest to bardzo wygodna forma recyklingu, która powinna być wybierana przez większość społeczeństwa. W ten sposób dbamy o środowisko i o zasobność naszego portfela.

Utylizacja akumulatorów - zlecone odzyskiwanie złomu

Zużycie akumulatorów w Polsce jest bardzo duże. Z tego względu ich ponowne wykorzystywanie staje się coraz bardziej popularne. Akumulator utylizacja pozwala ograniczyć emisję dwutlenku węgla i redukuje potrzebę produkcji kolejnych urządzeń. Recykling akumulatorów pozwala na ponowne wykorzystanie takich surowców jak m.in. kwas siarkowy, tworzywa sztuczne czy polipropylen. Są to substancje, dzięki którym można rozpocząć produkcję nowych akumulatorów litowo-jonowych.

Najlepszy zakład utylizacji akumulatorów!

Serdecznie zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą. Od wielu lat zajmujemy się zbieraniem odpadów oraz utylizacją sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Do naszych zadań należy także akumulatory recykling. Jest to bardzo ważna część działań z zakresu dbania o naszą planetę i prawidłowe funkcjonowanie środowiska naturalnego. Przez cały okres naszej działalności zgromadziliśmy grono zadowolonych klientów, którzy chętnie do nas wracają. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest ekologiczne podejście do życia, dlatego u nas prawidłowa utylizacja akumulatorów rozpoczyna się od ich odpowiedniej segregacji tak samo jak utylizacja odpadów elektrycznych. Akumulatory muszą być czyste, dlatego należy oddać je w możliwie jak najlepszym stanie.

Koniecznie sprawdź naszą propozycję i zadbaj o środowiska razem z nami! Obsługujemy większe firmy i przedsiębiorstwa, ponieważ to one generują największe zapotrzebowanie na nasze usługi. Czekamy na Ciebie już dziś.

Sprawdź też nasze inne usługi: